Kedves Olvasó!
Először is boldog új évet kívánok neked, legyen a 2024. olyan, amilyennek szeretnéd!
Hello Substack!
Az idei évem egyik első újdonsága, hogy átteszem a hírlevelemet a Substack felületére, ahol éppen most vagy!
Mi az a Substack? A Substack hírlevél kiküldő platform, egy olyan honlap, ahol a hírleveleket egyben is láthatod. A szerző saját email listájára mennek ki a hírlevelek, bizonyos tartalmak lehetnek ingyenesek, bizonyos tartalmak fizetősek. (Érdekesség: A tech ipar legbefolyásosabb hírlevelét egy magyar írja.)
Miért jövök a Substackre?
Izgat egy új felület kipróbálása! Az utóbbi egy évben alig írtam a honlapomra, ennek az egyik oka az volt, hogy helyette megírtam a menopauza könyvemet, a másik pedig, hogy valahogy meguntam ingyen tartalmat gyártani olyan formában, mint régen a blogomra. Egészen elképesztő belegondolni, hogy 2010-ben kezdtem el a blogomat (még az Indexen, már nincs ott tartalom). Azt gondolom, ez egy természetes folyamat világszerte, hogy már nem természetes az, hogy ha valami fent az Interneten, az ingyen van. Aztán amikor több olyan megkeresés jött, hogy lehetne-e például eseményről utólag összefoglalót olvasni egy bizonyos összegért, azt gondoltam, hogy talán már Magyarországon is van igény minőségi fizetős tartalomra. Aztán sokan kérdezték, hogy tudnának támogatni a missziómban, de én eddig erre mindig nem nemet mondtam, nos, talán ez a fizetős hírlevél lesz a megoldás!
Az én 2024-em a pénzügyi optimalizálás jegyében is telik (erről majd még lesz többször szó itt), ennek az egyik lépése, hogy csökkenteni szeretném a digitális költségeimet is. A jelenlegi honlapomon havidíj (6e Ft) ellenében tudok összesen 5 darab hírlevelet kiküldeni egy megadott létszámig. A honlap üzemeltetéséről nem is beszélek, én ugye még mindig one-woman-show vagyok, mindent én csinálok, a honlap designtól kezdve a videók vágásáig, amúgy ezeket még élvezem is, szóval nem panaszkodom, de szívesebben költeném ezeket a pénzeket másra.
Miről olvashatsz majd itt?
A kérdés jó, de nagyon nehezen tudok rá válaszolni, mert túl sok minden érekel, szóval biztosan eklektikus lesz, de talán a hogyan öregedjünk okosan lehetne a fókusz. Egy bizonyos kor felett nem lehet félvállról venni az életet. Tarts velem, ha szeretnél érdekes és hasznos (vagy éppen szórakoztató) tartalmakat olvasni életmód, egészség, kultúra témában. Nem csak menopauza! Ezt írtam az összefoglalóba, de aztán ki tudja, tőletek is függ, hogy miről szeretnétek majd olvasni.
Hányszor érkezik hírlevél? Terveim szerint hetente kétszer biztosan.
Bízom benne, hogy tetszeni fog a hírlevél, nekem kicsit olyan, mintha újságot szerkesztenék, és eléggé élvezem! Jelenleg az ingyenes verziót látod, ez egész januárban így lesz, hogy ízelítőd kapj és utána tudj dönteni.
MIT CSINÁLOK MÁSKÉPP 2024-BEN?
A tanulmányok azt mutatják, hogy az újévi fogadalmak több mint 90%-a elhal február közepére. A legtöbb újévi fogadalom amúgy egészséggel kapcsolatos (nagyon helyesen), viszont sokan képesek egy egész évet várni miután elbuktak, hogy megint új év legyen. Én inkább azt mondom, hogy ne adjuk fel, keressünk egy újabb dátumot, amihez lehet kötni a startot, például évforduló, születésnap, valami esemény. Ne várjunk, bármi is legyen az, ha változást szeretnénk látni, mi magunk kell, hogy legyünk a változtatás mozgatórugója.
Pár évvel ezelőtt mindig választottam egy szót az adott évre, és mindig aköré próbáltam fűzni a dolgaimat. Az idei évre a kiteljesedés szót választottam, igazából először a fejlődés (growth) talált meg, de aztán rájöttem, hogy fejlődés állandó, az elkerülhetetlen, nekem inkább le kell hántanom bizonyos rétegeket, amelyek nem szolgálnak és azokra fókuszálni, melyekben kiteljesedhetek. Neked mi lenne a szavad az évre? Írd meg kommentben! (Leave a comment!)
Testi jeleimet megfigyelve, már decemberben két döntést is meghoztam: kevesebb képernyőidő és több kerti munka. A napi 10-12 óra képernyőbámulás következtében több hónapja szemszárazság kínoz és ez ellen csak így tudok tenni. Olyan 10 különböző szemcseppet próbáltam ki, összességében egyik sem vált be, lehet, hogy a vényköteles cuccok hatásosabbak, sőt kacérkodtam egy rezonancia eszköz kipróbálásával, de lebeszéltek. Ha van ebben tapasztalatod, írj!
Ide kell azért biggyesztenem azt is, hogy a szemszárazság menopauza tünet is lehet (mi nem?), bár én használok hormonterápiát, ezért is gondoltam, hogy az ok inkább a képernyőbámulás.
Többet dolgozni a szabadban. Amikor 7 éve kiköltöztem a leendő férjemhez Toszkánába 42 évesen, és 2 évig nem tudtam magammal mihez kezdeni avagy két évig tartott, hogy kitaláljam mivel akarok foglalkozni, akkoriban sokat dolgoztam kint a birtokon (2.5 hektár a kert) és élveztem is, például a tüzifa fapakolást, a növények metszését, a kertészkedést. Szintén decemberben éreztem meg, hogy egyszerűen többet akar aktív lenni a testem. Munka közben mindig tartok óránként 10 perc szünetet, ilyenkor össze-vissza ugrálok, nyújtok vagy futkározok a kutyával kicsit. De most azt éreztem, hogy dolgoztatni kell a testem. A rendszer még nem tökéletes, bár az elmúlt napokban sikerült napi 2 órákat fát behordani és felpakolni a kazánházba, és nagyon jól esett. Aztán tegnapreggel elaludtam, a férjem meg elment az autószerelőhöz, a kutya meg nem volt sehol, mint kiderült, az autó után rohant, de a férjem nem vette észre, úgyhogy a reggelem azzal telt, hogy kerestem őt, szerencsére meglett, mielőtt valaki jelentette volna a rendőrségnek. Mondjuk így legalább egy jó kiadós sétával kezdtem a napot.
Szabadidő vs munkaidő. Egészen elképesztő, hogy az emberek nagy többsége nagyon nehezen tud semmit sem csinálni, és ide magamat is belegondolom. Értem ez alatt, hogy nem izélgeti a telefonját, nem néz tévét, nem olvas könyvet, hanem csak úgy van, például ül egy padon és nézgelődik vagy sétálgat belefeledkezve a természetbe. Nekem is meg kellett tanítanom magam, hogy attól, hogy nem csinálok éppen semmit az égvilágon, még nem vagyok haszontalan, sőt, ha nem pihenek rendesen, akkor az a munkám rovására fog menni. A napi egy óra haszontalankodást próbálom beiktatni az életembe, egyelőre a takarítást hívom ennek. :)
Karácsony előtt pedig kaptam a férjemtől egy okosmérleget, tudom, hahaha, majd a következő hírlevélben beszámolok a fejleményekről.
Amúgy meg ne felejtsük el, hogy a tél csak 2 hete kezdődött el, na jó 16 napja, a tavasz majd csak március 20-án jön, addig töltődjünk, regenerálódjunk, attól hogy január 1. lett, nem kell 1000%-on pörögni azonnal.
2024 eseménye: helló 50!
Január elsején arra ébredtem, hogy 238 nap múlva 50 éves leszek. Mindig úgy éreztem, hogy én majd 50 éves koromra leszek készen, úgyhogy izgatott vagyok és ez alkalomból el is indítok egy projektet, munkacím: #hogyanlegyünk50évesek. Persze nem csak várom az ötvenet, hanem aktívan is tenni fogok azért, hogy tényleg a legjobb formámban legyek augusztus 26-ra. És nem csak külsőleg.
(És ideje lesz bejelentkeznem életem első kolonoszkópiájára! :) 50 év felett tünetmentesen is mindenki számára javasolt a vastagbéltükrözésen való részvétel, ez a legbiztosabb módja ugyanis annak, hogy megelőzhető legyen a vastagbélrák lassú, sokáig gyakran teljesen észrevétlen kialakulása.)
Szóval 2024 arról (is) fog szólni, hogy megmutassam, vagyis veletek együtt megmutassuk, hogy mi a jó az öregedésben avagy hogyan öregedjünk okosan! Jó kis munka lesz! (Ez nem egy hiúsági projekt, sokkal inkább szeretnék mélyre menni azzal kapcsolatban, hogyan lehet az öregedéssel kapcsolatos negatív sztereotípiákat változtatni.)
A kor (nem) csak egy változó? - Első lépésben íme egy kérdéssor, amit már az egyik élőben említettem, bárki kitöltheti (anonim) is, kérdések az öregedéssel kapcsolatban, minél hosszabbak a válaszok, annál jobb! Jöhetnek történetek is! Az interjúk pedig bekerülnek majd a hírlevélbe is! Link a kérdőívhez!
Az esemény, amit nagyon várok: UP!
Január 25-én kihagyhatatlan rendezvényre hívlak!
Montesquieu szerint kétféle ember létezik: az egyik gondolkozik, a másik szórakoztat. Mi január 25-én este bebizonyítjuk, hogy mindkettőt tudjuk egyszerre! Mi: Dr. Füredi Júlia, Dr. László Móni és én.
Gyere el az UP rendezvényre, ami elgondolkodtat, inspirál, garantáltan felráz, feldob, felvidít és segít lendületet venni az év elején.
Legyen a téma akár az önbizalom, a siker, a szégyen, a hatalom, a tabu, a határok, a szexualitás, a tökéletesség, a düh, a magánügy! Vagy valami más?
Bármelyik is izgalmas számodra ezek közül, azon leszünk, hogy megtudd, miként tudod láthatóvá tenni magad és az értékeidet.
A láthatóság mellett alaposan körül járjuk mindazokat a kérdéseket, amik ma ahhoz kellenek, hogy sikeresek lehessünk bármely életkorban és életünk bármely színterén.
Gyere el, gondolkozz és szórakozz velünk együtt! Jegyeket ITT tudsz vásárolni.
Könyv, amit éppen olvasok: OESTROGEN MATTERS (menopauza és hormonterápia)
Végre megérkezett az Oestrogen Matters című könyv, melyet Dr. Avrum Bluming és Carol Tavris írtak, és amely főleg a menopauzális hormonterápiáról szól, amely jelenleg az egyik legellentmondásosabb területe a menopauzális medicinának. Avrum Bluming az orvosi onkológia klinikai professzora volt a Dél-Kaliforniai Egyetemen, négy évig volt a National Cancer Institute vezető kutatója. Több mint két évtizede tanulmányozza a hormonterápia előnyeit és kockázatait olyan nőknél, akiknek kórtörténetében emlőrák szerepel és azt mondja, hogy az ösztrogén nem okoz mellrákot. Például azt mondja, hogy “Ha az ösztrogén a mellrák egyik okozója lenne, azt várhatnánk, hogy a mellrák aránya majd csökkenni fog a menopauza után, amikor az ösztrogénszint természetesen csökken. Ehelyett nő a mellrák aránya. Ha az ösztrogén rákkeltő lenne, aligha várnánk el, hogy jótékony hatással legyen az emlőrákos nőkre. A tüdőrákos betegeket sem úgy kezeljük, hogy drámaian megnöveljük a napi cigaretták számát. De az ösztrogént nagy dózisban hatékonyan alkalmazzák az áttétes mellrák kezelésére, és a menopauzális hormontterápiát használó nőknél többször is jobb prognózist állapítottak meg, mint azoknál, akiknél nem szedtek ösztrogént.“
Az író motivációja nagy valószínűséggel a felesége lehetett, Martha, aki 1988-ban 45 évesen lett mellrákos, és a kemoterápia következtében menopauzába került azonnal és jöttek mellé a tünetek is.
Kíváncsian olvasom a könyvet, majd jövök beszámolóval.
A sorozat, amit várok: TRUE DETECTIVE - JODIE FOSTER
Clarice Starling is back! Vagyis nem, de Jodie Foster (61) újra nyomozó szerepben, a nagysikerű Bárányok hallgatnak már 33 éves! A True Detective új szériája január 14-én az HBO Maxon, eléggé várom!
Ma este pedig Golden Globe díjkiosztó, ahol Jodie Foster és Annette Bening is jelöltek (más-más kategóriában) a Nyad film kapcsán, ha még nem olvastad az ajánlómat, akkor ITT), nagy szám lenne, ha mindketten nyernének!
Köszönöm, hogy elolvastad az első Substack hírlevelemet!
Amennyiben nem szeretnél tőlem hírlevelet kapni, bármikor leiratkozhatsz, emailben is nálam: ivanyiorsolya@gmail.com
Ciao, Orsi
Rólam
Iványi Orsolya (49) vagyok, kommunikációs tanácsadó, közösségépítő, menopauza aktivista, a Magyar Menopausa Társaság vezetőségi tagja, az „Éljenek a 40 feletti nők!” közösség és mozgalom alapítója, és a Vichy Neovadiol Változókor nagykövete. Két év alatt írtam 2 könyvet: 2022-ben a Toszkán Love Story életrajzi könyvemet, 2023-ben pedig a Mindent a változókorról menopauza könyvet. Egyszemélyes kommunikációs ügynökségemet Toszkánából vezérlem, ahova a férjem révén költöztem hét éve. Ha írnál nekem: ivanyiorsolya@gmail.com
Nekem a törődés❤️ magammal, a fiammal, a férjemmel. Szándékosan ilyen sorrendben 😀 Hátha így tényleg törődök magammal is😅