Második Tavasz Projekt: Mi köze az inkontinenciának a japán sétához? Hogyan kapcsolódik a lábujjhegyre állás a női önbizalomhoz? Az egyetlen testrész, ahova nem hízunk!
És még hormonterápia tévhit, kit olvass a Substacken és még sok más!
Kedves régi és új Hírlevélolvasó!
Június 21-én hivatalosan is megérkezett a nyár, és még sosem vártam ennyire július elsejét, mint most: két hónap szabadság következik, legalábbis ez a terv.
Dolgozni persze így is fogok, de egészen más érzés, ha nincsenek határidők, kötelező Zoom-hívások és állandó pörgés. Az idei év sűrű volt, talán mert az iskola is belépett az életembe. A héten még egy utolsó vidéki önismereti tréning vár rám, aztán jöhet a pihenés.
A hírlevél életében is mérföldkőhöz értünk: átléptük a 3000-es határt!
Egészen pontosan 3063-an vagyunk itt, amit szívből köszönök nektek!
Úgy érzem, eljött az ideje annak is, hogy kicsit rendet tegyek a saját felületeimen. Nem szeretném szétaprózni magam, ezért nyáron várhatóan lesznek változások a Facebook zárt csoportban és a nyilvános oldalon is, hogy fenntarthatóbb legyen számomra ez az egész, és ne váljon nyomasztóvá. Kismillió felületen kommunikálni nagyon fárasztó, ugyanis!
Na de, mi is lesz a mai hírlevélben?
Mi köze az inkontinenciának a japán sétához?
Mikortól érdemes hormonterápiában gondolkodni – és miért nem a laboreredmény a döntő?
Miért hiszem azt, hogy a lábujjhegyre állásnak köze van a női önbizalomhoz?
Miért lehet életmentő egy pohár hideg víz egy hőhullám közepén?
Hogyan lesznek menopauza-barát munkahelyek Magyarországon?
Kit olvass a Substacken?
Júliusban AMA azaz Ask Me Anything azaz KÉRDEZZ-FELELEK!
Mi folyik itt? 2025 van, és még mindig tabu az inkontinencia
A Kontinencia Hete alkalmából sajtótájékoztatóra hívott a Tena Lady. Azt tudni kell rólam, hogy kizárólag olyan együttműködéseket vállalok el, ahol van női egészséggel kapcsolatos edukáció. Tudom, elég sok pénztől elesek így, de nekem másképp nem megy, és amúgy sem vagyok egy nagy sales person.
Tehát 2025 van, és még mindig tabuként kezeljük az inkontinenciát. A vizelettartási zavar a nők életének egy olyan szakaszához is kapcsolódhat, amelyet eleve nehéz feldolgozni – legyen az a szülés utáni időszak, a menopauza, vagy akár csak egy stresszesebb élethelyzet. A probléma nem válogat kor szerint, és mégis sokan ma is csak csendben szenvednek, segítségkérés nélkül.
Az Európai Urológiai Társaság (EAU) elemezte az inkontinencia egészségügyi, társadalmi-gazdasági és környezeti költségeit az EU-ban. A tanulmány megállapítása szerint mintegy 55-60 millió európai szenved valamiféle vizelettartási zavarban.
Magyarországon a nők 14%-a, a férfiak 4%-a érintett a problémában. Ezzel a legalacsonyabb érintettségű országok közé tartozunk, azonban ismerve a magyar lakosság általános egészségi állapotát és egészségtudatosságát, feltehetőleg ez nem azért van, mert ennyire „jól állunk”, sokkal inkább azért, mert nálunk a többi európai országhoz képest jóval kevesebb a felismert, kezelésbe vont beteg. Magyarországon csak az érintettek alig 20%-a kér és kap szakértői segítséget.
A sajtónyilvános eseményen arról beszélgettünk, hogyan ismerhető fel és kezelhető az inkontinencia, milyen megoldások léteznek a műtéten túl, és hogyan tehetünk azért, hogy ez a téma végre ne legyen tabu.
Mit lehet tenni? Nagyon sok mindent!
Életmódorvoslás és viselkedésterápia: Medencefenék-torna, testsúlycsökkentés, hólyagtréning, koffein és alkohol kerülése.
Helyi ösztrogénterápia: Segíti a húgycső és hüvely szöveteinek regenerálódását, főleg menopauza körül, amikor az ösztrogéncsökkenés elindult.
Fizioterápia, biofeedback, elektrostimuláció: A medencefenék izomzatának újratanítása és erősítése.
Segédeszközök: Inkontinenciabetétek a mindennapi élethez.
Gyógyszeres kezelés: Késztetéses inkontinencia esetén alkalmazható.
Sebészi megoldások, lézeres kezelések: Ha a konzervatív módszerek nem hatékonyak.
Botulinum toxin A: Rezisztens késztetéses vizeletinkontinencia esetében.
Ezekről mind fogok még írni, beszélni a következő hónapokban, de írd meg, hogy téged mi érdekel!
A beszélgetés teljes felvétele elérhető a TENA Lady oldalán: https://www.facebook.com/egeszsegesonbizalom
FONTOS!
Töltsd ki a Csepptérkép kérdőívet! https://www.tena.hu/tenalady/cseppterkep
Segítesz vele, hogy jobban értsük, mit éreznek, mit tudnak és mire van szükségük az érintetteknek.
Ajándék is jár érte: Góg Anikó gátizomtorna-videója + TENA Lady mintacsomag
TÉVHIT: Menopauzális hormonterápiát akkor kell elkezdeni, ha alacsony az ösztrogénszint
Nem szoktam gyakran menopauzával kapcsolatos posztokat kijavítani a közösségi médiában (pedig lenne mit), de van, amikor muszáj megszólalni, hogy ne terjedjen tovább a pontatlan vagy félrevezető információ.
Amikor megláttam azt a kijelentést, hogy „hormon akkor kell, ha fixen alacsony az ösztrogén”, úgy éreztem, ezt nem lehet szó nélkül hagyni.
Valójában nem az alacsony ösztrogénszint indokolja a kezelést, hanem az életminőséget zavaró tünetek. Egy idő után minden nő ösztrogénszintje alacsony lesz, de nem mindenki szorul kezelésre.
A vezető nemzetközi irányelvek (NAMS, NICE, EMAS) szerint MHT-t akkor indokolt alkalmazni, ha:
-a menopauza következtében közepes vagy súlyos tünetek jelentkeznek,
- amelyek jelentősen rontják az életminőséget, vagy
- a terápia másodlagos prevenciós céllal szolgál (pl. csontritkulás esetén, ha más kezelés nem jön szóba).
Mi a helyzet a hormonpanellel? Nézd meg a posztot! :)
Három egyszerű, de hatékony mozgásforma: japán séta, lábujjhegy és hátrafelé
Sokan gondolják úgy, hogy a mozgásnak feltétlenül megterhelőnek vagy intenzívnek kell lennie ahhoz, hogy „használjon”. Pedig a jó hír az, hogy néhány tudatos, kis hatású (low-impact), mégis tudományosan igazolt gyakorlat sokkal többet tesz értünk, mint gondolnánk, különösen 40 év felett, amikor a hormonális változások, a csökkenő izomtömeg és az egyensúlyproblémák is megjelenhetnek.
Íme három mozgásforma, amit könnyen beilleszthetünk a mindennapjainkba:
Japán séta. A „japán séta” kifejezést az internetnek köszönhetjük, de a módszer a japán Shinshu Egyetem kutatóitól származik. A lényege: 3 perc gyors séta (olyannyira, hogy már nehezebben tudsz közben beszélni), majd 3 perc lassabb tempójú pihenő séta, és ezt a ciklust ismételd meg ötször. Összesen 30 perc. Miért jobb, mint a sima séta? Mert kutatások szerint javítja a szív- és érrendszeri egészséget, növeli az izomerőt és az állóképességet, csökkenti a nyugalmi vérnyomást, és mindezt ízületkímélő módon, szemben a futással.
Lábujjhegyre állás. Ez a mozdulat annyira egyszerű, hogy akár fogmosás vagy főzés közben is elvégezhető. Állj lábujjhegyre, tartsd meg 10 másodpercig, majd ereszkedj vissza. Ismételd meg 10-szer. Ez a gyakorlat aktiválja a vádli izmait, és javítja a vérkeringést, különösen hasznos ülőmunka vagy visszérhajlam esetén. Segíti az egyensúly fejlesztését, ami kulcsfontosságú az esések megelőzéséhez. Serkenti az idegrendszert és a testérzékelést (propriocepciót).
Séta visszafelé. Elsőre talán furcsának tűnhet, de a hátrafelé séta meglepően sok előnnyel jár. Egy sík, biztonságos területen 1-2 perc hátrafelé séta igazi kihívás lehet az agyadnak, és a térdeidnek is jót tesz! Kutatások szerint javítja az egyensúlyt és a koordinációt, kíméletesen erősíti a térd körüli izmokat, és aktiválja az agy mozgáskoordinációért felelős területeit.
Ne becsüljük le az apróságokat! Nem kell mindig izzadásig edzeni, sem feltétlenül heti háromszor edzőterembe járni. Ezek a kis gyakorlatok, ha rendszeresen végezzük őket, hatással lesznek a hangulatunkra, az izmainkra és a csontjainkra is. És ami a legjobb, akkor is hatásosak, ha nincs sok időnk.
Olvasói levél
“Kedves Orsi, ne haragudj, hogy egy ilyen kérdéssel zavarlak: kutatom a netet, de nem találok arról semmi „bizonyítékot”, visszaigazolást, amit tapasztalok. 51 éves vagyok, nyakig benne a változókorban, és amikor jön a hőhullám, és elkezdek verejtékezni, megiszom egy nagy pohár hideg vizet (0,5 l-es a poharam), és mintha elvágták volna a „hullámot”. Érdekelne, hogy volt már esetleg valaki, aki hasonlóról írt neked? Köszönöm a válaszod 🙂”
Kedves Olvasóm! Amit tapasztalsz, egyáltalán nem egyedi, és van mögötte érthető élettani magyarázat, még ha erről ritkán is írnak kifejezetten a menopauza kapcsán. A hőhullámok kialakulása a csökkenő ösztrogénszint miatt történik, ami megzavarja az agy hőszabályozó központját, a hipotalamuszt. Ez a központ a hormonális változások hatására szűkebb toleranciaablakkal dolgozik, vagyis már minimális hőmérséklet-emelkedést is úgy érzékelhet, mintha túlmelegedés történt volna. Ennek hatására beindul a test „hűtési mechanizmusa”: értágulat, verejtékezés, hőérzet. A hideg víz fogyasztása valóban csökkentheti a testmaghőmérsékletet, és jelezheti az agynak, hogy nincs szükség további hőleadásra, így segíthet a hőhullám megszűnésében. Emellett az ivás cselekedete, illetve a hideg érzékszervi ingere egyfajta idegrendszeri „resetként” is működhet. Habár konkrét, célzott kutatás erről kevés van, klinikai ajánlások és menopauzával kapcsolatos életmódtanácsok is említik a hideg italok, jeges borogatás vagy ventilátor alkalmazását a hőhullámok enyhítésére. Hogy nálad ilyen gyorsan és hatékonyan működik, az szuper visszajelzés, és másoknak is hasznos lehet!
Hogyan lesznek menopauza-barát munkahelyek Magyarországon?
Ülsz egy meetingen. Néznek rád. Tudod, hogy tudod, de hirtelen nem jut eszedbe a szó. Egy teljesen átlagos szó. Ismerős? Ez nem a nyári meleg, nem stressz, nem lustaság. Ez a brainfog, a perimenopauza egyik leggyakoribb tünete. A változókori koncentrációs zavar, memóriaprobléma, mentális lelassulás sok nőt érint, főleg a munkahelyén. És közben a teljesítmény csökken, az önbizalom meginog, a helyzet láthatatlanul rombol.
Pethő Anikóval 1000 nőt kérdeztünk meg arról, hogyan élik meg ezt az időszakot, és milyen hatással van a munkájukra. A kutatásból egy tanulmány készült, valós tapasztalatokkal, hatásmechanizmusokkal és megoldási javaslatokkal. Ezt prezentáltuk nemrégiben a BusinessFesten, legnagyobb örömünkre! Hisszük, hogy a munkáltatói felelősség nemcsak az álláshirdetésig tart, hanem kiterjed arra is, hogy megértjük, mi történik a dolgozó nőkkel 45 év felett. Szeptembertől elérhető lesz egy diagnosztikai feltárás is, ahol a cégek önvizsgálatot tarthatnak ebben a témában is, és ezen keresztül a változás útjára léphetnek. Ha szeretnél erről hírt kapni, ITT tudsz feliratkozni!
Nagyon büszke vagyok rá, hogy Anikóval ebben a témában együtt dolgozunk, ahol a nő, a 45 év és a munkaerőpiac összeér, és közösen formálhatjuk a munkahelyi menopauza jövőjét.
Kit olvass a Substacken?
Ha olyan hírleveleket keresel, amelyek nemcsak informatívak, hanem el is gondolkodtatnak, megérintenek vagy új nézőpontokat adnak, akkor ezt a három szerzőt szívből ajánlom:
🍃 Balázs Laura – Ízek, imák, dzsungelek
laurabalazs.substack.com
Utazás és kreativitás fonódik össze Laura írásaiban, amelyek egyszerre repítenek távoli, egzotikus helyekre és indítanak el mély, belső felfedezőútra. Egy érzékeny, mégis határozott női hang szól belőlük, amely segít újra kapcsolódni önmagunkhoz és a világhoz. Tökéletes olvasmány, ha a mindennapokban is keresed a szépséget, és nyitott vagy a lelki fejlődésre.
🥦 Szőllősi Réka – Food Intelligence
https://substack.com/@rekaszollosi
Fenntartható élelmezésről, élelmiszeriparról és gasztronómiáról, világosan, pontosan, közérthetően. Réka nemcsak naprakész szakértő, hanem kiválóan ír is, tartalmai segítenek tudatosabb fogyasztóvá válni, és jobban átlátni azt, amit megeszünk, szó szerint és metaforikusan is. Kincs mindenkinek, akit érdekel a jövő étele.
👗 Raáb Márta – Stílus, ami rólad szól
raabmartastilus.substack.com
„Kibékítem a nőket magukkal és a divattal” – írja Márti, és pontosan ezt is teszi. Hírlevelében nem a trendek diktálnak, hanem a személyiség. A divat nem elvárás, hanem eszköz ahhoz, hogy jól érezd magad a bőrödben. Stílustanácsadás újragondolva: empatikus, hiteles, gyakorlatias.
Júliusban AMA azaz Ask Me Anything azaz KÉRDEZZ-FELELEK! 🎤
Izgatottan várlak benneteket az első videóval júliusban, ahol a Második Tavasz Projekt hírlevél témáiról beszélek majd: menopauza, egészséges öregedés, új gyógyszerek/kezelések Magyarországon, praktikus tanácsok és még sok más!
Az első adás július 10-én fog kikerülni ide a Substack oldalra.
A videó a kikerüléstől számítva 1 hónapig érhető el ingyen, utána már csak a fizetős előfizetőknek érhető. Kérdést előre a fizetős előfizetők küldhetnek, erre fogok indítani egy beszélgetést, amit csak ők látnak. A felvétel bármikor visszanézhető lesz az előfizetők részére. Most úgy tervezem, hogy kéthetente lesz új videó, de ha nagyon beindulok, akkor lehet, hogy hetente!
Donna Karan (76) védjegyévé vált „szabadon hagyott váll” az egyetlen testrész, ahova nem hízunk! Engem igazából az érdekel, hogy hol a melltartó??
A hírlevelet lektorálta: Kótai Kata 🙏
Köszönöm, hogy olvasol! Többféleképpen is támogathatsz: ha tetszett ez a hírlevél, nyomj egy lájkot, és oszd meg – etessük együtt az algoritmust!
Ha nagyon tetszett, fizess elő. Mindkettőért hálás leszek! 💛Orsi
Köszönöm, hogy itt vagy, és építjük együtt a közösséget!
És természetesen: a hírlevélben szereplő javaslatok kizárólag tájékoztató jellegűek. Bármilyen orvosi kezelés megkezdése előtt mindenképpen konzultálj orvosoddal vagy egy megbízható egészségügyi szakemberrel!